Конференція

В чому полягає важливість цифрової грамотність громадян

Робота Гулько Дар'ї 

Представника дитячого самоврядування 

Парламенту дітей Суботцівської територіальної громади

Діджиталізація у сучасному світі: як це відбувалось ХХІ століття, як окрема епоха всього існування людства. Суспільству тисячі років знадобилося для розвитку мови - способу спілкування між собою, розвитку письма, мистецтва та інших культурних напрямків. Кожне покоління доклало неабияких зусиль, щоб створити нашу історію й жити в високорозвиненому світі новітніх технологій. Навіть за останні 100 років життя суспільства суттєво змінилось: нас оточує безліч гаджетів та пристроїв, завдяки яким ми навіть не уявляємо своє життя. Темпи розвитку діджиталізації вражають, адже всього 80 років тому був створений, чи навіть “побудований” перший комп'ютер, розміром чотирикімнатного будинку, який виконував прості обчислення та елементарні функції. Це був грандіозний стрибок у розвиток науки та технологій. 

Вже сьогодні наші комп'ютери розміром з підручник виконують надзвичайно багато цікавих, важливих та складних функцій, які значно полегшують нам життя. Й не лише комп'ютери, ми користуємося купОЮ різноманітних гаджетів щоб спростити наше життя. Наприклад, щоб запустити пральну машину нам потрібно натиснути кілька кнопок на смартфоні не встаючи з дивану - “Ось до чого техніка дійшла” - цитата з всіма улюбленого мультфільму “Простоквашино”. Тож, я гадаю всі погодяться з думкою, що ми живемо в особливий час, й що всі ті роки досліджень та винаходів не були марними. Лише уявіть, люди, які жили до 20-21 століття писали фантастичні книги та мріяли про сучасні технології, якими ми зараз користуємося щодня і для нас це не диво. Ми створили справді щось неймовірне, без чого ми зараз навіть не уявляємо своє життя повноцінним та комфортним.

Розбіжності понять у молодшого та старшого покоління про гаджети 

Куди не поглянь - скрізь використовуються різноманітні пристрої, навіть у будь-якій незрозумілій ситуації у нас на вустах “Okay Google” чи звертаємось до будь-якої іншої пошукової системи. Проте старшому поколінню, як от нашим батькам чи дідусям й бабусям незвично користуватися пристроями, до яких звикли сучасні підлітки. Вони дивувалися та раділи прем'єрі першого кіно-рухомій картинці на екрані, це була грандіозна подія для тогочасної спільноти. Зараз жодну дитину не здивуєш сучасним смартфоном, адже вони доступні кожному та прості у використанні. Ми - покоління смартфонів, але на жаль, не кожен використовує їх безпечно та з корисними цілями. Нам відомо, що людина залишає свій цифровий відбиток та має онлайн ідентифікацію. Спільнота, яка виросла в епоху соціальних мереж вважає нормою, що її дані зберігаються в інтернеті, нам це здається неминучим. Як наслідок, мало хто приділяє достатньої уваги захисту приватності, й нерідко це створює реальну небезпеку чи загрозу. Старшому поколінню - це здається жахливим і що інтернет - це зло, й нерідко вони дорікають нам, що наші смартфони є дуже шкідливими. Наші гаджети допомагають нам у навчанні, саморозвитку, реалізації наших планів та усуненню перешкод на шляху до успіху. Тому вивчення, як захистити свою конфіденційність є важливою частиною навчання цифрової грамотності.

Особливо швидко росте й розвиваєтья наймолодше покоління, яким все цікаво й до всього ставлять запитання “Чому?”, тому батькам потрібно бути пильними, коли діти свідомо починають користуватися смортфонами та знайомитися з усіма можливими функціями. Раціональним є рішення викладання інформатики у школі з 2 класу, щоб учні мали поняття про користь та загрозу, яка переслідуватиме їх в мережі, про деталі користування пристроями або про важливість дотримання політики конфіденційності. 

Навчання та розвиток зі смартфоном в руці 

Навчання у освітніх закладах не так давно перейшло на новий, більш розвиненішій рівень: використання соціальних мереж, пошукових систем,

баз даних - все це є невід'ємними ресурсами під час навчального процесу, особливо в часи пандемії. Звісно, знаходячись на карантині навчання стало дещо нетрадиційним, щоб вивчити один предмет нам потрібно сидіти за комп'ютером разом з іншими однокласниками, чи ввімкнути телевізор, де транслюють відеоуроки; нашою класною кімнатою був сайт на комп'ютері або додаток. 100 років тому людство почувши про це, вважало б нас чарівниками, або просто вигадниками. Сьогодні вся наша держава в смартфоні. Існують величезні бази даних, в яких зберігається інформація про всіх і про все та кожен має особливий доступ до нього (з певним обмеженнями або з забороною). Купу функцій можна виконати не виходячи з дому та мережі Інтернету, в цьому нам допомогають спеціальні додатки, соціальні мережі, тощо. Навіть щоб прочитати книгу нам не обов'язково йти до бібліотеки, можна завантажити той чи інший підручник на свій гаджет та насолоджуватись читанням з електронного носія. 

Небезпека для користувачів інтернету Світ змінився з часів діджиталізації, навть деякі вчителі також вирішили перенести навчання до “місць, де тепер мешкають діти” створюючи уроки у YouTube та Instagram. Можливо, треба більше уваги приділяти безпеці в Соціальних мережах та загалом в інтернеті, кібербезпека є важливою для кожного користувача сматрфонів та комп'ютерів. Ні для кого не секрет, що користувачем “даркнету” може стати будь-хто, проте не всі розуміють його реальну загрозу та небезпеку, яка застерігає там кожного. Ця всесвітня павутина набагато більша, ніж нам знається. Як вже було зауважено у цій статті: ми залишаємо свої дані в інтернеті, тож варто мати на увазі - що мабуть, хтось їх вже купує, а хтось продає. Для когось даркнет асоціюється зі свбодою, адже там ні за ким не стежать правоохоронні органи і немає жодних заборон; для інших - окремий кримінальний світ, від якого справді треба триматися якнайдалі. Ставши його користувачем шляху назад не буде, буде лише величезний ризик стати співучасником злочинів, які здійснюють хакери.

Тож варто бути застережливим та розсудливим перш ніж виконати якусь дію в інтернеті. Будьте обережними та використовуйте свої гаджети в корисних цілях.

Дар'я, а чи не здається вам, що тотальна діджиталізація, як ви описуєте, "Наприклад, щоб запустити пральну машину нам потрібно натиснути кілька кнопок на смартфоні не встаючи з дивану ..." може привести до гіподинамії сучасних людей, і чи є цьому альтернатива? Дякую.

Цитувати Nataliya від 15 Лютого, 2021, 1:54 pm

Дар'я, а чи не здається вам, що тотальна діджиталізація, як ви описуєте, "Наприклад, щоб запустити пральну машину нам потрібно натиснути кілька кнопок на смартфоні не встаючи з дивану ..." може привести до гіподинамії сучасних людей, і чи є цьому альтернатива? Дякую.

Звісно така діджиталізація інколи має неприємні наслідки (не буду далеко брати, у мене поганий зір, який я зіпсувала користуючись гаджетами) це свідчить про те, що людина повинна використовувати новітні технології з користю для себе та слідкувати, щоб не сталося шкоди. Все залежить від самих нас, від наших рішень та вчинків.

Доброго дня  Дар'я. Скажіть будь ласка, як ви вважаєте на сьогоднішній день люди пенсійного віку освоїли новітні технології чи  все таки вони дотримуються  правил минулого, адже медицина та обслуговування населення залежить від користування та знань гаджетів.

Дякую.