Конференція

Корупція. Подарунок: ознака вдячності чи корупція

Цитату

  Корупція. Подарунок: ознака вдячності чи корупція

У взаємовідносинах між людьми досить часто виникає ситуація дарування чи отримання подарунків. І якщо у особистих взаємовідносинах між знайомими і рідними людьми подарунок ніколи не асоціюється з корупцією, то у таких сферах, як медичне обслуговування і навчання, питання подарунків завжди є дещо провокативним.

Потрібно відзначити, що питання " Подарунок - це вдячність чи корупція" є актуальним не тільки для нашої країни чи країн пострадянського простору, але й для багатьох європейських держав та й для соціуму в цілому. Тому звичайно ж на рівні держави регулюється законодавчо.

Так у 2014 році в Україні був прийнятий закон «Про запобігання корупції», який чітко дає зрозуміти що є подякою, а що, згідно із законодавством, розцінюється, як неправомірна вигода. Даний закон передбачає адміністративну, дисциплінарну, цивільно-правову та навіть кримінальну відповідальність за корупційні дії та отримання неправомірної вигоди. Отже згідно цього закону неправомірна вигода – «це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги та нематеріальні активи, які без законних на те підстав обіцяють, пропонують, надають або одержують безоплатно чи за ціною, нижчою за мінімальну ринкову». Корупція, за визначенням Закону, – це використання посадовою особою (керівниками та  заступниками керівника державних органів та їх апарату,  інші  державні  службовці,  на  яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій), наданих йому повноважень та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди. Тобто, якщо говорити про медичне обслуговування, то, якщо лікар не займає керівну посаду, не є членом будь-яких комісій і гроші або винагороду(в будь – якій формі), надану йому не за використання свого становища, посади в лікарні, а за здійснення професійної діяльності (за успішну операцію або потрібну консультацію), тобто пацієнт оцінює працю лікаря і добровільно дякує йому за лікування, це – не злочин. У той же час, якщо лікар бере винагороду за видачу лікарняного листа, визначення в іншу палату, госпіталізацію без медичних підстав – це отримання неправомірної вигоди, тобто, хабаря – за що передбачена відповідальність (ст. 354, 368(Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу). В законодавстві існує ще таке поняття, як «подарунок», на отримання якого посадова особа має право, являє собою предмети, «які не суперечать загальноприйнятим нормам гостинності та вручаються  без мети схилити її до прийняття протиправних рішень», пов’язаних зі зловживанням службовими повноваженнями. Тобто, пляшка вина або коробка цукерок за Законом вважаються подарунком і за їх отримання та надання відповідальність не передбачена.

Однак подарунок залишається подарунком тільки до моменту поки його сума не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки. Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які даруються близькими особами та одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Важливо, що закон про «Про протидію корупції» стосується тільки державних підприємств. Комерційні організації не потрапляють в сферу його дії.

Теж саме стосується і сфери навчання.  Проте потрібно зазначити, що питання подарунків вчителям в школах і вихователям в садочках є більш резонансним і обговорюваним у суспільстві. Адже до лікарів звертаються у непростих ситуаціях, коли виникають проблеми із здоров'ям. І тому більшість людей лояльніше ставляться до питань подарунків в медичній сфері.  В сфері ж навчання вчителі обдаровуються за свою щоденну працю і з нагоди різноманітних свят. І на відміну від лікарів, результат їхньої праці не пов'язаний напряму із станом здоров'я та  життям людини. Тому в суспільстві існують різні точки зору стосовно подарунків вчителям.   Так, наприклад, у  Великій Британії намагаються дати раду подарункам, які батьки дарують вчителям своїх дітей на Різдво. Намагаючись обмежити потік святкової щедрості і зняти тягар з родин, одна зі шкіл в Уельсі звернулася до батьків з проханням не купувати подарунки на Різдво вчителям їхніх дітей. А в Шотландії батьківська асоціація Connect, спілка вчителів EIS та дитяча благодійна організація Child Poverty Action Group оприлюднили спільну заяву про те, що просто усної подяки цілком достатньо.

В Україні цьому питанню теж приділяють багато уваги, особливо наприкінці навчального року. Так, зокрема громадська організація “Смарт Освіта” проводила публічне обговорювання щодо меморандуму про співпрацю в школі. Думки людей дуже різні. Від вкрай негативного ставлення до подарунків в школі і до роздумів щодо висловлення подяки вчителям за їх щоденну нелегку працю. Ось одне з висловлювань.

"Я сама вчитель і мама моя вчитель. І я вам скажу так: ви не порівнюйте гроші на подарунки і гроші на школу, клас, підручники і т.п. Напевно, кожна школа потребує вкладень, і в тому винна держава, це все йде згори. І простий вчитель чи навіть директор не завжди в змозі щось змінити! Ну от як змусити державу дати нові підручники чи нові меблі?!

Чи можу я "похвалитись" подарунками?! Ні, не можу! Переважно це квіти і солодощі. А тепер уявіть собі роботу вчителя... Ні, ви не уявляєте. Я працюю лише один рік. І ви собі навіть уявити не можете, яка це праця, коли учень до старшого вчителя хамить і матами гне, а батьки взагалі не реагують. А той вчитель приходить в учительську і тупо плаче... плаче... бо за свої 30 років вчителювання такого не чув від людей, не те що від учня!

А потім батьки в кінці року подарунок дають.. "Ми вам так дякуємо". Повірте, справжньому вчителеві того подарунка не треба"

І дійсно, згідно цього висловлювання при такому відношенні до вчителів все це дякування виглядає швидше як хабар, ніж вдячність. Адже батьки, які поважають вчителів і їхню працю, певним чином виховують своїх дітей.  І тоді повага, старанність у навчанні може стати найбільшим дарунком для справжнього вчителя.

Для вчительки на пенсії Ніколи Браун з Великої Британії найбільшу цінність мають листівки, а не подарунки. Вона говорить: " Подарунки б уже давно забулися, а от деякі листівки я і досі зберігаю в альбомі. Ці добрі слова не можна нічим замінити. Це дорожче за будь-які дарунки"( сайт ВВС).

Таким чином можна підсумувати, що якщо подарунок не порушує норм закону, то є проявом вдячності, а не корупції. Проте, якщо дарується як відчіпне і з метою отримання якось особливого ставлення до себе, все ж таки, по суті є хабар - хабаром, не дивлячись на його вартість. А все , що подаровано від душі і має на меті висловлення особистого ставлення - є ознакою вдячності. І такий подарунок може мати цілком не матеріальний прояв.

Тези підготувала:

Глушко Ольга, учениця 11-А

Ірпінської ЗШ І-ІІІ ступенів №13

Керівник:  Шпильковська О.О.,

вчитель інтегрованого курсу

«Громадянська освіта»

Цитату

👍🏻👍🏻👍🏻